Dnia 25 października 2019 r. odbył się w naszej szkole Erasmus+Day. 

 

Uczniowie mieli okazję poznać założenia programu oraz posłuchać opowieści kolegów i koleżanek uczestniczących w projekcie “On the edge”. Maja Rybak z kl. VI e pokazała prezentację dotyczącą udziału w wyjeździe do Portugalii (listopad 2018 r.), natomiast Piotr Setnik i Antek Nosewicz z kl. VII c - w wyjeździe do Rumunii (luty 2019 r.). Obydwa wyjazdy bardzo zaintrygowały dzieci, jak również sam fakt goszczenia uczniów z innych krajów partnerskich, tj. Portugalii, Rumunii, Niemiec, Finlandii, Grecji w maju tego roku w polskich domach. Tematyka dotychczasowych mobilności bardzo spodobała się uczniom. Muzyka i sztuka w Portugalii, matematyka i nauka w Rumunii oraz biologia i ochrona środowiska w Polsce to kwestie bliskie uczniom nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Uczniowie pytali się o kolejne mobilności i związane z nimi zadania. Erasmus+Day okazał się dużym sukcesem - każdy z uczniów zadeklarował chęć udziału w projekcie. :)

Jolanta Arciszewska

Dnia 10 października 2019 r. odbył się drugi etap konkursu w ramach programu Erasmus+. Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań: przejście przez drabinkę, skoki na skakance oraz zbudowanie najwyższej i najoryginalniejszej budowli z klocków. Sześciu uczniów, którzy przeszli do drugiego etapu, podjęło wyzwanie. Każdy z nich walczył bardzo dzielnie, lecz jury w składzie - Pani Jolanta Arciszewska i Pani Anna Świętochowska - musiało wytypować trzy osoby. Zwycięzcami zostali:

OLIWIA SZYCKO (kl. 7b)

OLIWIA BUTRYM (kl. 7c)

KACPER KWIDZYŃSKI (kl. 7c).

Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Niemiec w ramach międzynarodowego projektu "On the edge"" - Sport&Technology.

GRATULACJE!!!

                          Jolanta Arciszewska

 

Podczas wakacji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz krajów partnerskich (Grecja, Portugalia, Rumunia, Niemcy, Finlandia) otrzymali siedem wyzwań. Każdy z nich miał sfotografować lub nagrać dane wyzwanie. Oto niektóre zdjęcia zrobione przez naszych uczniów i nauczycieli. Miłego oglądania.
                                                                                                                    Jolanta Arciszewska

W dniach 27 - 30 maja w naszej szkole realizowany był międzynarodowy projekt “On the edge” w ramach programu ERASMUS+. My, czyli uczniowie szkoły: Lena Arciszewska, Zuzanna Rosiak, Julia Grzegorczyk, Oliwia Butrym, Klaudia Crajnik, Stanisław Banasiak, Jakub Konarski, Antoni Nosewicz, Piotr Setnik, Szymon Tyszkiewicz, Kornelia Bekier, Oliwia Szycko, Maja Rybak, Oliwia Ejsmont, Agata Rabenda gościliśmy w swoich domach uczniów  z zagranicy (Portugalia, Rumunia, Niemcy, Finlandia, Grecja). Był to czas pełen wrażeń nie tylko dla naszych gości, ale również dla nas. Oto relacja z tych dni:

1 DZIEŃ - PONIEDZIAŁEK

W szkole gości przywitały Panie Dyrektorki: P. Danuta Wyrwas, P. Ewa Koźlakiewicz, P. Sylwia Modzelewska, życząc im jak najlepszych wrażeń i udanego pobytu w Polsce. Następnie dostaliśmy koperty, w których umieszczone były puzzle. Rozwiązanie połączyło nas w grupy - czerwoną, niebieską i żółtą. Potem oprowadziliśmy gości po szkole. W różnych częściach budynku były umieszczone prezentacje dotyczące poszczególnych krajów. Kolejnym punktem programu była wizyta w Ratuszu.  Pani przewodnik opowiedziała nam jego historię i pokazała najciekawsze pomieszczenia wraz z wieżą widokową. Po powrocie do szkoły odbyły się warsztaty poprowadzone przez pracownika PGK Panią Małgorzatę Żabicką. Dowiedzieliśmy się na nich, jak ważna jest segregacja śmieci i sami mieliśmy okazję sprawdzić naszą wiedzę w praktyce. Potem odbyły się zajęcia integracyjne dla uczniów i nauczycieli - literkowy zawrót głowy. Wiele zabawy było również podczas składania naszych odcisków dłoni i podpisów na pamiątkowej karcie. Ostatnimi zajęciami tego dnia były warsztaty kreatywności. Pani Marta Andrzejewska poprowadziła zajęcia rękodzieła, na których samodzielnie szyliśmy pierwsze litery swojego imienia. Każdy z uczestników wrócił do domu z pamiątką:)

2 DZIEŃ - WTOREK

Kolejny dzień spędziliśmy w Gdyni. Zwiedziliśmy wystawę Akwarium Gdyńskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć cztery główne biotopy występujące na świecie: rafę koralową, toń oceaniczną, gęste tropiki Amazonii, Morze Bałtyckie oraz różne gatunki ryb, gadów, płazów i bezkręgowców. Pierwsze warsztaty dotyczyły spotkania z Morzem Bałtyckim - “Co żyje w Bałtyku”. Po prezentacji multimedialnej pracowaliśmy przy użyciu mikroskopów. Charakteryzowaliśmy poznane organizmy i rozwiązywaliśmy przygotowane karty pracy. Udaliśmy się też w teren, by samemu złowić siatkami-podbierakami materiał biologiczny. Drugie warsztaty dotyczyły ptaków polskiego wybrzeża. Podczas wykładu dowiedzieliśmy o sposobach obserwacji ptaków i o ośmiu metodach rozpoznawania gatunków. Następnie z lornetkami wyruszyliśmy w teren, aby zastosować wiedzę zdobytą podczas wykładu.

Po pysznym obiedzie wróciliśmy do Słupska :)

3 DZIEŃ - ŚRODA

Trzeciego dnia udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej - Wodociągi. Lokalizacja Centrum przy oczyszczalni ścieków i nowoczesnej kompostowni pozwoliła na konfrontację teorii z praktyką. Pan Jakub Drożdż w bardzo interesujący sposób przedstawił nam sposoby oczyszczania wody. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić kilka doświadczeń biologicznych, których głównym produktem była woda. Zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy na temat, jak najefektywniej oszczędzać wodę, jak ją oczyszczać i co jej zawdzięczamy. Następnie zwiedzaliśmy teren oczyszczalni i na własne oczy obserwowaliśmy poszczególne etapy oczyszczania wody. Na sam koniec nasi zagraniczni goście wpisali się do księgi pamiątkowej. Po powrocie do szkoły uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach „Budowa kosmity”. Wykorzystując zebrane surowce wtórne, tworzyliśmy prawdziwe dzieła sztuki. Po południu pojechaliśmy do Paprot. Wzięliśmy udział w konkursach i zawodach przygotowanych przez organizatorów. Zwycięzcą wyścigów po labiryntach była grupa żółta.

DZIEŃ 4 - CZWARTEK

Ostatni dzień pobytu gości w Polsce zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Doliny Słupi. Następnie Pani Manuela Correia, portugalski koordynator projektu, przeprowadziła warsztaty na temat zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikami. Dyskutowaliśmy na temat skutków wykorzystania nadmiernej ilości tego produktu, zobaczyliśmy, jaki wpływ mają opakowania jednorazowe i butelki plastikowe na zwierzęta morskie. Na zakończenie sprawdziliśmy naszą wiedzę grając w grę Kahoot.Następnie pojechaliśmy do Doliny Słupi gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy teren parku. Uzyskaliśmy dużo zaskakujących informacji na temat ochrony płazów i sposobów podpatrywania zwierząt,  a także poznaliśmy Jej Wysokość Annę.

Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją, na którą przyszli goście z krajów partnerskich, nauczyciele z naszej szkoły, uczniowie goszczący i ich rodzice. W części artystycznej zaprezentowany został układ gimnastyczny oraz piosenki wykonane przez nasze koleżanki. Na koniec zostały rozdane certyfikaty. Ten wspaniały czas dobiegł końca. Mamy nadzieję, że nasza szkoła jeszcze nie raz będzie gościć uczestników programu Erasmus +.

Prezentacja