ZADANIA DLA KLAS V - MARZEC

Zad.1 (4pkt.)

W opakowaniu jest 6 ciastek. Ile opakowań należy kupić, by każde dziecko z 30-osobowej klasy otrzymało po 3 ciastka?

A.10           B.5           C.15           D.18

Zad.2   (4pkt.)

Jaką odległość pokonał pociąg jadący z prędkością 58 km/h, jeżeli ze stacji początkowej wyruszył 0 17:00, a do celu dojechał o 21:30 ?

A. 261km         B. 249,4 km         C. 128km         D.96,3 km

Zad.3 (4pkt)

Ile jest równe pole powierzchni prostokątnej działki o obwodzie 180m, której dłuższy bok jest dwa razy dłuższy od boku krótszego ?

Zad.4 (4pkt.)

Pan Edward kupił wąż do podlewania ogrodu. Ze zwoju zawierającego 164,6 m węża sprzedawca odciął najpierw 38 m. Dla pana Edwarda wystarczyło 0,7 tego, co ucięto. Ile metrów węża z tego zwoju pozostało w sklepie ?

Zad.5 (4pkt.)

Rodzinie Paluszkowskich pozostało w pewnej chwili 600 zł na wydatki w centrum handlowym. Na środki czystości wydano 1/4 tej kwoty, na ubrania połowę reszty , a na rozrywkę 1/3 tego co zostało. Pozostałą kwotę wydano na jedzenie. Ile pieniędzy wydano na rozrywkę ?

ZADANIA DLA KLAS V - LUTY

ZAD.1 (5 pkt.)

Tomek jest 3 razy starszy od Adama i o 5 lat młodszy od Kasi. Kasia ma 17 lat Ile lat ma Adam ?

A. 3           B. 4             C. 6           D. 7

ZAD.2 (5 pkt.)

Zegarek wskazuje 13:26. Ile razy w czasie doby cyfry 1,2,3 i 6 będą wszystkie jednocześnie występować we wskazaniu zegarka ?

A . 6           B. 8             C. 9           D. 10

ZAD.3 (5 pkt.)

W baku jest 40 litrów benzyny . Ile kilometrów można przejechać na tym paliwie, jeżeli na 100 kilometrów zużywa się 6,4 l benzyny?

A . 625           B. 2,5           C. 16           D. 640

 

ZAD.4 (5 pkt.)

Po zakupie 2 takich samych zeszytów zostało Ani 3 złote. Gdyby miała kupić 5 takich zeszytów , zabrakłoby jej 6 złotych.

Ile złotych kosztował jeden zeszyt ?

A . 1,50           B. 2           C. 2,50           D. 3

ZAD.5 (5 pkt.)

Gałka lodów kosztuje 2,20 zł. Kupując trzy gałki , czwartą otrzymujemy gratis.

Jaki będzie koszt jednej gałki jeśli kupimy ich osiem?

A . 2,20 zł           B. 13,20 zł             C. 12 zł           D. 1,65 zł

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.

 

 

LIGA MATEMATYCZNA KL. 5

2018/2019

 

 

 Klasa/nr z dziennika

październik

listopad

grudzień

styczeń

luty

marzec

maj

podsumowanie

5A 07

-

18

-

         

5C 18

18

20

20

         

5C03

20

20

-

         

5C14

18

20

-

         

5C 12

20

20

20

         

5C22

19

18

-

         

5c24

-

20

20

         

5D 09

18

19

20

         

5D 17

9

6

13

         

5E 04

20

18

 -

 

 

 

 

 

5E 06

20

18

 20

 

 

 

 

 

5E 07

20

 17

 16

 

 

 

 

 

5E 16

20

 20

 20

 

 

 

 

 

5E 18

20

20

-

         

5E 17

13

11

 -

 

 

 

 

 

5E 15

20

20

17

         

5F 01

-

15

-

         

5F 06

-

 10

 20

 

 

 

 

 

5F 09

-

20

20

         

5F 14

-

18

 17

 

 

 

 

 

5F 15

-

12

-

         

5F 16

-

3

-

         

5F 18

-

19

-

         

5F 19

-

18

16

         

5F 21

-

18

-

         
                 
                 

ZADANIA DLA KLAS V - STYCZEŃ

ZAD.1 (5pkt.)

W parku były dwie konkurujące ze sobą wypożyczalnie leżaków .” U Maćka” każda godzina wypożyczenia leżaka kosztowała 5 zł, a „ U Krzyśka” pierwsza godzina 8 zł, a każda następna 4 zł. W jakiej sytuacji opłaca się skorzystać z wypożyczalni     „U Maćka” , a kiedy „U Krzyśka” ?

ZAD.2   (4 pkt.)

Mama kupiła dla swoich dzieci torcik lodowy. Magda zjadła 1/3 , Adrian 1/4 , Ania 1/6 tego tortu ,a pozostałą część zjadł Rafał. Jaką część tortu zjadł Rafał?

ZAD.3 (3 pkt.)

Magda , Adrian i Ania mieli razem 60 zł postanowili za swoje oszczędności kupić słodycze .Magda miała pewną ilość pieniędzy, Adrian miał 3 razy więcej pieniędzy niż Magda. Ania miała połowę tego co Adrian i Magda razem.

Ile pieniędzy miała Magda ? Które równanie prowadzi do rozwiązania zadania ?

A.    x + 3x + x + 3x : 2 = 60

B.     (x + 3x + x +3x ): 2 = 60

C.   (x + 3x) : 2 = 60

D.   x + 3x + (x + 3x):2 = 60

ZAD.4 (5 pkt.)

Na pustyni środkiem transportu są wielbłądy . W taką podróż udali się nasi podróżnicy. Ich karawana liczyła 38 wielbłądów. Każdy z wielbłądów niósł po 14 bukłaków z wodą. Wędrowcy codziennie zużywali wodę z 19 bukłaków . Po 16 dniach dotarli do oazy.

Ile bukłaków zostało im w zapasie ?

Na ile jeszcze dni wystarczyłoby im wody ?

ZAD.5 (3 pkt.)

Na jednej z wypraw wędkarskich Kasia złowiła o 3 ryby mniej od Wojtka. W sumie złowili 27 ryb. Ile ryb złowiło każde z nich ?

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.

 

ZADANIA DLA KLAS V - GRUDZIEŃ

Zad.1

W zakładzie krawieckim uszyto 1147 par spodni męskich, o 50 mniej par spodni damskich , a spodni dziecięcych 3 razy mniej niż męskich i damskich razem. Ile łącznie uszyto wszystkich par spodni ?

Zad.2

W wieżowcu szesnastopiętrowym na każdym piętrze znajduje się taka sama liczba mieszkań. Ile jest mieszkań na każdym piętrze od pierwszego do szesnastego (włącznie), jeżeli ostatnie mieszkanie ma nr 128 ( na parterze nie ma mieszkań) ?

Zad.3

Piętnastoletni Mateusz jest o 26 lat młodszy od swojego ojca, a 4 razy młodszy od swojego dziadka. O ile lat dziadek jest starszy od ojca Mateusza ?

Zad.4

Wojtek ma 340 znaczków. 1/5 połowy z nich to znaczki o tematyce sportowej , 200 znaczków jest ze zwierzętami , a pozostałe dotyczą tematów historycznych . Ile jest znaczków o tematyce historycznej ?

Zad.5

Na przyjęciu imieninowym zjedzono 5/6 z 2,5 kg bananów i 2/3 z 2,25kg winogron.

Ile kilogramów owoców zostało ?

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.

LIGA   MATEMATYCZNA

ZADANIA DLA KLAS V -   LISTOPAD

Zad.1

W sali ustawiono 18 rzędów po 12 krzeseł w rzędzie i 14 rzędów po 8 krzeseł w rzędzie . Ile krzeseł ustawiono w tej sali ?

A. 52               B.   328                 C. 316                D.   348

Zad.2

Do skrzynki ważącej 7 kg zapakowano 3- kilogramowe puszki z farbą . Teraz skrzynka waży 40 kg. Ile puszek zapakowano do skrzynki ?

A.   8 10               B.   11                 C.   9               D.

Zad.3

Rodzina Kowalskich jadła obiad w pizzerii . Jurek zjadł połowę pizzy, pan Edward zjadł połowę tego co zostało, pani Helena i Małgosia zjadły po 2 ostatnie kawałki. Na ile kawałków podzielono pizzę ?

Zad.4

Ania i Małgosia chciały kupić jak największą porcję arbuza. Sprzedawca zadał im pytanie: Co chcecie kupić: połowę ćwiartki, czy ćwiartkę połowy ?

Co wybrały dziewczynki ? Odpowiedź uzasadnij.

Zad.5

W centrum handlowym Jurek i Małgosia postanowili sprawdzić , kto szybciej dostanie się na I piętro. Małgosia ruchomymi schodami, czy Jurek idąc zwykłymi schodami. Wygrał Jurek, którego czas wchodzenia był równy 7/5 minuty, a czas Małgosi był dłuższy o 3/4 minuty. Ile sekund Małgosia wjeżdżała po schodach ?