LIGA MATEMATYCZNA – KLASY VII

-----  ----  ----  ---    10

Zaborowska Natalia

-----  ----  -----  ----    18
  1. Świeże jabłko zawiera około 8/10 wody, a suszone około 2/10 wody. Resztę stanowi tzw. sucha masa. Ile kilogramów jabłek trzeba ususzyć, aby otrzymać 1 kg suszonych jabłek?
  2. Cenę obniżono o 50%, a następnie podniesiono o 50%. Czy po tych dwóch zmianach cena była wyższa, czy niższa niż na początku? O ile procent?
  3. Zapisz liczbę 100 przy pomocy sześciu szóstek używając znaków działań (dozwolone są tylko cztery podstawowe +, -, ×, : ), można także stosować nawiasy.
  1. Czy suma pięciu kolejnych liczb naturalnych jest podzielna przez 5? Uzasadnij odpowiedź.
  2. Wyznacz miary kątów trójkąta, wiedząc, że drugi kąt jest dwa razy większy od pierwszego, a trzeci kąt jest trzy razy większy od drugiego.

Opracowała: Izabela Kowalczyk

1. Każdy bok kwadratu o obwodzie równym 48 cm zwiększono o 30%. O ile procent wzrosło pole tego kwadratu?
  2. W klasie 7a 1/4 uczniów dostała z klasówki piątkę, a 2/7 uczniów otrzymało szóstkę. Ilu uczniów liczy ta klasa?
  3. Podaj przykład liczby zapisanej w systemie rzymskim, której wartość po zamianie miejscami sąsiednich znaków:                          a)    zmaleje o 20,                                                                                                                                                                             b)       wzrośnie o 200.
  4. Chłopiec ma tyle samo sióstr co i braci, a jego siostra ma o połowę mniej sióstr niż braci. Ile jest dzieci w tej rodzinie?
  1. Mając osiem ósemek należy uzyskać liczbę 1000 wykonując tylko dodawanie.

Opracowała: Izabela Kowalczyk

1. Znajdź najmniejszą liczbę naturalną dodatnią m taką, że 99 m jest kwadratem liczby naturalnej.
  2. Żaba, skacząc po osi liczbowej, wykonuje skok albo o 3 jednostki w prawo, albo o 2 jednostki w lewo. W chwili startu żaba znajduje się w punkcie 0.
  3. W jakich punktach żaba może znajdować się po wykonaniu dwóch skoków?
  4. Jaką najmniejszą liczbę skoków musi wykonać żaba, żeby po wyruszeniu z punktu 0 znaleźć się w nim z powrotem?
  5. Troje uczniów 20 – osobowej klasy zapytano, jaka część klasy była w danym dniu nieobecna. Ania powiedziała, że 1/4 , Bartek – że 1/3, a Celina – że 1/5 . Kto na pewno się mylił? Dlaczego?
  6. Na klasówce z matematyki obecnych było 96% uczniów klasy 7a. Spośród nich 25% próbowało rozwiązać zadanie na szóstkę. Wśród tych, którzy próbowali, pięćdziesięciu procentom udało się je rozwiązać poprawnie. Jaki procent klasy rozwiązał poprawnie to zadanie?
  7. W pewnej starej księdze, w której liczby były zapisane w systemie rzymskim, część cyfr stała się nieczytelna. Zastąpiono je gwiazdkami. Jakie liczby kryją się pod tymi zapisami? Zapisz je w systemie dziesiętnym.

L* * * V * *

C * C X C V * *

M * * D X I I

Opracowała: Izabela Kowalczyk

1. Aby zrobić zaprawę murarską, trzeba przed dodaniem wody zmieszać jedno wiadro cementu z jednym wiadrem wapna i sześcioma wiadrami piasku. Jaki procent objętości tej mieszaniny zajmuje piasek?
  2. Zapisz w systemie rzymskim liczbę, która w tym systemie jest mniejsza od 2000 i ma najwięcej znaków. Napisz jaka to liczba w systemie dziesiętnym?
  3. W trapezie równoramiennym ramiona mają długość 7 cm, a wysokość 4 cm. Pole trapezu wynosi 50 cm2. Jaki jest obwód tego trapezu?
  4. Suma dwóch liczb naturalnych jest równa 70, a ich największy wspólny dzielnik wynosi 14. Znajdź te liczby. Podaj wszystkie możliwości.
  5. Wstaw w puste miejsca odpowiednie różne liczby naturalne tak, aby otrzymać równość prawdziwą:

100 :   ____  · _____ · ______ : 100 = 100

Wykonaj działania po wstawieniu liczb.