NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA

W bieżącym roku szkolnymw konkursie „Najlepiej czytająca klasa” brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Każdego miesiąca klasa, która wypożyczyła największą ilość książek, otrzymywała puchar przechodni oraz słodycze. W październiku konkurs wygrała klasa III E, natomiast w pozostałych miesiącach prym wiodła klasa III F i to właśnie ona zdobyła tytuł NAJLEPIEJ CZYTAJĄCEJ KLASY, która przeczytała aż 2890 książek, (średnia na ucznia 111,5). Gratulujemy Wam i życzymy, abyście w przyszłym roku pobili swój własny rekord czytelniczy.

 Irena Świtek

NAJLEPSZY CZYTELNIK BIBLIOTEKI KLAS I-III

Konkurs na „Najlepszego Czytelnika Biblioteki Klas I-III”  jak zwykle został ogłoszony w październiku 2017 r. Zaproszeni zostali do niego  uczniowie klas młodszych. Laureatem konkursu została Iga z klasy III D, która przez cały rok szkolny wypożyczyła i przeczytała największą ilość książek, bo aż 396. Uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę  książkową. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w klasach IV-VIII.

                                                                                      Irena Świtek

 

Spotkanie z pisarzem Marcinem Pałaszem

W ramach Pomorskiej Wiosny Literackiej 25 maja 2018 r. w szkolnej bibliotece klas młodszych odbyło się spotkanie z Marcinem Pałaszem, dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży np.: „Sposób na Elfa” czy „Dasz radę, Marcelko”. Pan Marcin bardzo interesująco opowiadał nam o swojej pasji pisarza: uczniowie  dowiedzieli się, od czego zaczęła się jego kariera pisarska i skąd czerpie pomysły do własnych utworów literackich. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a uczniowie klas I-VI z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawych i pełnych humoru opowieści sympatycznego pana Pałasza, wrocławskiego literata.

                                                                           Irena Świtek

W baśniowym świecie Andersena

Po raz kolejny w maju 2018 r. w Bibliotece Klas I-III odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny „W baśniowym świecie Andersena”. Był skierowany do uczniów klas trzecich, którzy przedstawiali środkami plastycznymi ilustrację do wybranej baśni Hansa Christiana Andersena. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Piękne prace można było podziwiać na wystawie w bibliotece.

                                                                                       Irena Świtek

Mój przyjaciel Plastuś

W maju 2018 r. w bibliotece klas I-III odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny „Mój przyjaciel Plastuś”, który był adresowany do uczniów klas pierwszych. Mali plastycy po wysłuchaniu I rozdziału książki pt. „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, namalowali głównego bohatera - Plastusia. Pierwszoklasiści, którzy wykonali najpiękniejsze prace otrzymali dyplomy i nagrody, a ich prace zostały zaprezentowane na wystawie w bibliotece.

   Irena Świtek

 

XXXIV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości

Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej

Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, etap szkolny odbył się w styczniu 2018 r., na który wpłynęło 6 wierszy i 4 opowiadania. Utwory zostały przekazane do organizatora - Gimnazjum nr 2 w Słupsku. W kwietniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Laureatem z klas I-III, w kategorii POEZJA została Iga z klasy III D za wiersze pt. „Ulotne uczucie” i „Psotna babcia”, natomiast w kategorii PROZA wyróżnienie otrzymały również uczennice III D – Wiktoria za opowiadanie pt. „ Tajemniczy prezent ” i Misza za „Tajemniczą muszelkę”. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, gdzie zwycięscy otrzymali dyplomy, książki i drobne upominki. Gratulujemy dziewczętom zwycięstwa w tak znaczącym, bo międzynarodowym konkursie.

                                                                                                                    Irena Świtek

Jak co roku w marcu uczniowie naszej szkoły uroczyście świętowali DZIEŃ PATRONA GUSTAWA MORCINKA. Z tej okazji 9 marca 2018 r. odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyła klasa III D.  Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości pisarza, a następnie pracowali w grupach. Wynikiem tej pracy była wystawka GUSTAW MORCINEK NASZYM PATRONEM, którą można było podziwiać w bibliotece. Na zakończenie zajęć trzecioklasiści zaprezentowali zdobyte informacje – przedstawiciele poszczególnych grup omówili swoje prace, a cała klasa  dokonała podsumowania zajęć, odpowiadając na pytanie, dlaczego Gustaw Morcinek został patronem naszej szkoły? Spotkanie przebiegało w miłej, twórczej atmosferze. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                    Irena Świtek

GODZINKI LITERACKIE Z KUBUSIEM PUCHATKIEM

18 i 20 grudnia 2017 r. w ramach Akademii Dobrych Manier po raz kolejny w bibliotece odbyły się „Godzinki literackie z Kubusiem Puchatkiem”, w których uczestniczyły klasy: II a, II b i II c. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Opowieść o Kubusiu Puchatku”, z której dowiedzieli się dlaczego powstała książka pt. „Kubuś Puchatek” i skąd pisarz A. A. Milne zaczerpnął pomysł na napisanie historii o przygodach misia o bardzo małym rozumku. Na zakończenie spotkania  Kubuś Puchatek udzielił dzieciom przyjacielskich rad.

Irena Świtek

CZYTAMY Z MIKOŁAJEM

6 i 7 grudnia 2017 r. po raz drugi w Bibliotece klas I-III miało miejsce głośne czytaniew ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” –  „Czytamy z Mikołajem”, w której uczestniczyły dzieci z klas I a, I b, I c, I d i III a. Uczniowie przy choince i świątecznym wystroju biblioteki wysłuchali „Opowieści o Świętym Mikołaju”, jak również wspólnie zaśpiewali kolędy i zatańczyli taniec śnieżynek. Impreza ta wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

Irena Świtek

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia z tej okazji w Bibliotece klas I-III odbyły się dwie imprezy czytelnicze:

  • KUBUSIOWE WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE

24 listopada 2017 r.w „Kubusiowych warsztatach literacko-plastycznych” uczestniczyły  klasy drugie (po 3 osoby z każdej klasy), które wzięły udział w zabawie: tańczyły, śpiewały i ogadywały zagadki. Wysłuchały również fragmentu książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”, która stała się inspiracją do  wykonania prace plastycznych przedstawiających Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oraz układania krótkich wierszyków-rymowanek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Prace plastyczne oraz wierszyki można było podziwiać na wystawie w Bibliotece klas I-III.A to lokaty uczniów:

Kategoria „Plastyka”

I miejsce: II b – Karolina Kwiatkowska, Wiktoria Netreba

II miejsce: II a – Dominika Rekonwald, Kacper Zawadzki

III miejsce: II c – Julia Kościkiewicz, Karolina Skwierz

Kategoria „Literatura”

I miejsce: II c – Nikola Chabowska, Zofia Ślusarska

II miejsce II a – Mikołaj Rudnicki, Jakub Śmiechura

III miejsce  II b – Piotr Prądzyński, Jakub Tyszkiewicz.

  • KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE UDZIELAJĄ DOBRYCH RAD

24 listopada 2017 r. odbyła się jeszcze jedna impreza czytelnicza pod nazwą „Kubuś Puchatek i przyjaciele udzielają dobrych rad”, która adresowana była do klasy I a. Uczniowie wysłuchali krótkiej  „Historii o pluszowym misiu”, a następnie aktywnie uczestniczyli w konkursach i zabawach dotyczących najbardziej znanego misia na świecie oraz wysłuchali przyjacielskich rad Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.

Irena Świtek

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Z biegiem Wisły”

Konkurs odbył się 23 listopada 2017 r., a organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku. Głównym celem było popularyzowanie „Roku Rzeki Wisły” w regionie, promowanie czytelnictwa i literatury pięknej oraz rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów, a skierowany był do uczniów szkół podstawowych regionu słupskiego w grupie wiekowej klas I – III.  Przedstawicielami naszej szkoły była Ania Gliwa z klasy III b i Marcel Kostrzewa z III f, który zdobył wyróżnienie. Gratulujemy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę książkową.

Irena Świtek

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji  Biblioteka Klas I-III zorganizowała  następujące imprezy:

- 23 października 2017 r. odbyło się Pasowanie na Czytelnika.  Wszyscy uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników. Obejrzeli ciekawe przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy III f, odgadywali bajkowe zagadki, zapoznali się z regulaminem biblioteki, a przede wszystkim wypożyczyli pierwsze książki. Na pamiątkę uroczystości otrzymali kolorowe zakładki do książek.

-24 października 2017 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym. Młodzi plastycy w 3-osobowych zespołach wykonywali kolorowe plakaty promujące czytelnictwo. I miejsce zajęła klasa III f, na II miejscu uplasowali się uczniowie z klasy III d, a III miejsce zdobyli uczniowie z III b. Gratulujemy zwycięzcom, którzy otrzymali dyplomy i nagrody. Plakaty można było podziwiać na wystawie w bibliotece klas I-III.

- 25 października 2017 r. w ramach cyklu „Spotkania z ciekawym człowiekiem” gościliśmy p. Katarzynę Kowalską – bibliotekarza z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, która bardzo interesująco opowiadała nam o ulubionych książkach, a także przedstawiła swoje artystyczne pasje – piękne kartki okolicznościowe wykonane metodą quillingu (zwijanie papieru). W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy III b i III d, które z zaciekawieniem wysłuchały opowieści pani Kasi.

Irena Świtek

Najlepiej czytająca klasa

     Przez cały rok szkolny 2016/2017 trwał Szkolny Konkurs Czytelniczy „Najlepiej czytająca klasa”. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich. Każdego miesiąca klasa, która wypożyczyła największą ilość książek, otrzymała PUCHAR PRZECHODNI i słodycze.

Laureat– klasa II f- średnia wypożyczeń na jednego ucznia 65,54.

 

Lp.

Najlepiej czytająca klasa według poziomów

Klasa

Ilość/średnia wypożyczeń klasy

1.

I B

655/32,75

2.

II F

1573/65,54

3.

III A

1216/57,90

Irena Świtek

Cała Polska czyta dzieciom

     11 i 18 maja 2017 r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbyły się w bibliotece szkolnej dwie imprezy czytelnicze dla uczniów klas II a i II f. Honorowym gościem była Pani Bożenna Straszewska - pedagog szkolny, która przeczytała baśń pt. „Motylek” H. CH. Andersena. Spotkanie było świetną okazją do rozmowy na temat wspólnego czytanie z dorosłymi jako mądrym sposobem spędzania czasu. W drugiej części imprezy uczniowie wykonali ilustracje do wysłuchanej baśni. Z kolorowych prac powstał pamiątkowy album. Na koniec spotkania drugoklasiści podziękowali zaproszonemu gościowi za przybycie.

Irena Świtek