telefony alarmowe

Bezpieczne Wakacje by Ponad Wszystko 1061x1500

Obejrzyj!
          Bezpiecznie na drodze
          Bezpiecznie nad morzem
          Bezpiecznie nad wodą
          Bezpiecznie w górach 

 

wakacje 2

 

wakacje 3

 

Do zobaczenia we wrześniu - Bibliotekarze

 

kw 1

 

Książki polecane przez ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom"

                 kw 2      kw 4      kw 6       kw 8   

 

 

                                   pracownia aurory                    pracownia aurory 2

Przeczytajcie koniecznie opowieść o Aurorze, która od lat zajmuje się... leczeniem złamanych serc. Jednak od dość dawna nie czuje się dobrze na ulicy Rzemieślników. Kiedyś można tu było naprawiać stary parasol albo zanieść buty do szewca. Teraz została już tylko jej pracownia... a wokół powstają nowe bank i fast foody. Aurora nie czuje się potrzebna przechodniom wpatrzonym w ekrany swoich komórek. Postanawia więc zamknąć pracownię. Na szczęście w jej progu staje mała dziewczynka, która zadaje Aurorze coraz ciekawsze i poważniejsze pytania. Może więc jeszcze nie wszystko stracone? Bo przecież każde serce potrzebuje życzliwości, radości, zachwytu, czułości, wiary, wyrozumiałości.
„Pracownia Aurory” to znakomita książka, a zarazem świetny pretekst do rozmowy o tym, co w życiu najważniejsze. Dla czytelników od lat ośmiu do stu!


Więcej książek ze Złotej Listy Fundacji znajdziecie... tutaj

Dzień ojca

uwolnij ks. 2

Święto uwalniania książek, obchodzimy w Polsce od 2003 roku. Akcja bookcrossingu czyli uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (szkoła, park, pociąg, uczelnia), jak również w miejscach do tego celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (regał, stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

uwolnij ks

 

               

                                     

Audiobooki, książki mówione, książki do słuchania, słuchanki... nazywane różnie. Wszystkie te terminy łączy brak papieru i druku, a jednak zapewniają kontakt z literaturą. Polecamy Wam książki czytane głośno przez profesjonalnych lektorów oraz bajki muzyczne, które są adaptacją tekstów literackich.
Książki do słuchania mają już wielu zwolenników. W sytuacjach, gdy czytać nie możemy, możemy sięgnąć po nagrane na płytach książki. Znajdziemy bardzo różne i polubimy inne. Jedni wolą czytanie dyskretne, skupione na tekście, inni szalone artystyczne interpretacje. Choćby dla tej różnorodności warto do nich sięgnąć.

Rodzinne słuchanie ma jednak sens, gdy słuchamy razem, wtedy cudownie uzupełnia rodzinne czytanie.

                    do sluchania 3                    do słuchania 6

                     [ link ]                                                                                       [link ]

                    bajki do słuchania 3                     do słuchania 5                                                [ link ]                                                                                        [ link ]

 Dzisiaj polecamy Wam dwie książki autorstwa Renaty Piątkowskiej z serii „Z Parasolem”. Książki te skierowane są do dzieci, które już same czytają i robią to z nieustającym zapałem!


                                              ciekawe co bedzie jutro                         to się nie miesci ksiązka

"Ciekawe, co będzie jutro?” jest zbiorem czternastu opowiadań o przygodach małej dziewczynki o imieniu Rozalka, która jak każde dziecko w jej wieku głowę ma pełną przeróżnych, czasami wręcz szalonych pomysłów, które gotowa jest bez mrugnięcia okiem wcielać w życie.
Z książki „To się nie mieści w głowie” dowiesz się - Czy można zaprzyjaźnić się z kozą albo zabrać rybę na spacer? Oczywiście, że można. Można też zjadać pełne miski dziwnych fioletek i bez strachu wsadzać palce wprost do lwich paszcz. Takie (i o wiele gorsze) pomysły rodzą się każdego dnia w dziecięcych głowach. Nie wierzycie? No to przeczytajcie.

Obejrzyjcie także, cykl krótkich materiałów filmowych, w których ambasadorzy akcji „Cała Polska czyta dzieciom" czytają dzieciom bajki.. Teksty pochodzą z książki „Ciekawe co będzie jutro?" i „To się nie mieści w głowie” Renaty Piątkowskiej.

                    to się 2                    to się 1

                    Anna Seniuk - Mucha, Rybki                                                   Bożena Dykiel - Dzień z Czrwonem Kapturkiem

                    to sie3                     to sie4 

                    Wiktor Zborowski - Śliwki                                                        Joanna Moro - Dzień z jedwabnym szalem, Przechwałki

 

cala polska czyta 4

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. CODZIENNIE!

Rodzicu – wspólnie spędzony czas z dzieckiem w towarzystwie książki wzmacnia więzi rodzinne oraz pozwala kształtować dobre relacje między Wami.
Dobrze dobrana lektura dla Twojego dziecka, to taka, która go przede wszystkim zaciekawi. Polecamy wybieranie książek bogatych w barwne ilustracje, których treść jest dostosowana do wieku dziecka.
Z ogromną przyjemnością polecamy Wam do rodzinnego czytania, serię książek „Poczytaj mi mamo”.

poczytaj mi mamo 3

Każda z ksiąg serii , to zbiór 10 bajek i wierszy, które niegdyś ukazywały się jako małe, kwadratowe książeczki z charakterystyczną grafiką na tylnej okładce - koniczynka, domek, ptaszek, rybka, motylek...

poczytaj mi mamo 6

Ta grafika pojawia się i tu, bo w zbiorze zachowano oryginalny wygląd tych ksiażeczek - zarówno ilustracje, jak i okładkę. Wszystkie one teraz do nas wracają w formie zbioru, w twardej, aksamitnej w dotyku oprawie i na zupełnie innym papierze.

Posłuchajcie fragmentów książki "Poczytaj mi mamo" w wykonaniu Edyty Jungowskiej. Zapraszamy!

jungowska 3

                                                             Agnieszka opowiada bajkę   -   Niebieska dziewczynka

 

16 9 29 poczytaj

 

 

                                      elementarz 2        elementarz 24          matematyka 22

                  Klasy II  - dnia 19 czerwca 2020 r. -  godz. 14.00 - 17.00 - drzwi od boiska

 

                                      elementarz 33          elementarz 34          matematyka 32

                   Klasy III - dnia 16 czerwca 2020 r. -  godz. 14.00 - 17.00 - drzwi od boiska

 

Uwaga!

  • Komplet podręczników z opisem na kartce ( imię i nazwisko ucznia, klasa, lista podręczników, telefon kontaktowy ) przekazuje uczeń/rodzic/ opiekun w reklamówce
  • Do reklamówki można włożyć również inne książki z biblioteki szkolnej
  • Szczegółowe procedury zwrotu książek i podręczników w szkole - zakładka BIBLIOTEKA IV - VI
  • Klasy I - zwrot podręczników i książek nastąpi we wrześniu

las

Na zakończenie tego „zwierzęcego tygodnia” zapraszamy Was na spotkanie z leśniczym Piątkiem bohaterem książki „O czym szumi las” Pawła Wakuły.

Drodzy Czytelnicy,

mamy nadzieję, że polubicie leśnika Piątka i jego wyjątkowy las, w którym oprócz całkiem zwykłych leśnych zwierząt mieszkają także utopce, leśne licha i dziwożony. Jak można się domyślać, leśniczy Piątek będzie miał tu pełne ręce roboty, liczymy jednak, że uda mu się wyciągnąć Was z wygodnych foteli i zaprowadzić do tego niezwykłego lasu. I pamiętajcie, że taki las, pełen przygód i tajemnic, jest zawsze blisko Was, na wyciągnięcie ręki.
Spróbujcie spojrzeć w korony starych drzew, zagłębić się w leśną ciszę, a potem zamknąć na chwilę oczy, zaczerpnąć pachnącego igliwiem powietrza i jeszcze raz spojrzeć. Znany Wam od dawno okoliczny las będzie teraz inny, bardziej magiczny. Będzie Was wołać, przyciągać do siebie każdą gałązką, każdym listkiem. Usłyszcie jego przedziwne odgłosy: szmery, szepty i pomruki. Nie brońcie się i wyruszcie na tę niezwykłą wyprawę. Niech las Was zachwyci i urzeknie, jak nas, leśników.

                                                                                                                                  Lasy Państwowelesnik 1

Leśniczego Piątka już nic w życiu nie zdziwi – ani jąkający się niedźwiedź brutalny żądający miodu, ani całkiem zwyczajny kot, który nagle zaczyna mówić, ani to, że na herbatkę wpadają do niego skrzat i szczurek. Piątek ma zbyt dużo obowiązków, żeby rozmyślać o niezwykłych mieszkańcach lasu: pilnuje przecież porządku, odstrasza kłusowników i próbuje odszukać sześcioptaka. Czy zwierzęta i inne stworzenia zamieszkujące Dolinę Bagiennej Trawy przyjmą nowego leśniczego z otwartymi ramionami… to znaczy, hm… łapkami?

Posłuchajcie frgmentów książki w wykonaniu Ministra Środowiska Michała Wosia i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
Andrzeja Koniecznego.

                       lesnik 3            lesnik 2

                             [link]                                                                                 [link]

        puszcza

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy dzieci i dorosłych na wspólną wyprawę w świat bohaterów książek „Żubr Pompik” Tomasza Samojlika.

zubr pompik tomasz samojlik 4

Żubr Pompik i jego żubrza rodzina zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. Ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy Pompik szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega to, czego nie widzą dorosłe żubry… Wraz z Pompikiem i jego siostrą Polinką dowiecie się, po co zwierzęta gubią sierść na wiosnę, dlaczego jesienią liście spadają z drzew oraz co jedzą zimą mieszkańcy lasu.

żubr pompik 2

W żubrzej serii “Wyprawy” rodzina Pompika wyrusza w podróż, podczas której zwiedza Parki Narodowe. Każda z historii zawiera ciekawostki o roślinności wybranego parku, rzekach, jeziorach i zamieszkujących go zwierzętach. Oprócz ciekawej przygody w każdym tomie pojawiają się dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych parków narodowych. Na wewnętrznej stronie przedniej okładki znajduje się  kilka zdań na temat typowego krajobrazu, mieszkańców i roślin, a także symbolu parku, natomiast na wewnętrznej stronie tylnej okładki autor zostawił krótkie podsumowanie „Co zapamiętałam z tej wyprawy?”.
Zapraszamy do lektury!

zubr pompik 4

                                         Żubr Pompik - animowane piosenki - Apetyt ryjówki, Polinka i pajęczynka, Dziki dzik

żubr napis

Tomasz Samojlik opowiada o Puszczy Białowieskiej i żubrach w swoich książkach  -  tutaj  i   tutaj

 

 

Z okazji trwającego tygodnia czytania dzieciom o zwierzętach, polecamy naszym Czytelnikom książki: „Kot na medal” Małgorzaty Kur i „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto” Henia Psa (Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski).


O dzielnych i odważnych psach słyszał każdy. O psach, które są wyjątkowo wierne również. O psach myśli się ciepło. Koty miały nieco mniej szczęścia. Ludzi można podzielić na tych, którzy je uwielbiają i tych, którzy ich nie znoszą. Rzadko słyszy się o dzielnych i wiernych kotach. One nie ratują ludzi z pożaru, nie wydobywają nikogo spod lawiny. Chodzą własnymi ścieżkami i tak naprawdę to one wychowują swoich opiekunów, a nie odwrotnie. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że koty również bywają bohaterskie!

kot na medal 3

Kot na medal” to pięć historii i pięciu niezwykłych bohaterów. Każdy z nich miał lśniące futro, cztery łapy i ogon. Wszyscy byli kotami! Nie były to jednak zwykłe koty. Każdy z nich został zapamiętany, bo zrobił coś wyjątkowego. Siemion, przeszedł dwa tysiące kilometrów, żeby wrócić do swojej rodziny, która przez nieuwagę zostawiła go w warsztacie samochodowym. Masza swoim ciałem ogrzała porzucone dziecko i w ten sposób uratowała jego życie. Wyjątkowy był również Rudzielec, który uratował mieszkańców domu przed pożarem.
Znalazło się w tej książce również miejsce dla kotów-podróżników. Jak wyglądały ich podróże, musicie sprawdzić sami, ale gwarantujemy, że historie na pewno Wam się spodobają!

my psy czyli czapka admirala yamamoto b iext54237950

"Nie chcemy tu obcych! To jest nasze wysypisko, z dziada pradziada! Nikomu nie pozwolimy! Nie będzie nam się tu panoszył żaden obcy kot z Japonii! Ja ci zaraz pokażę Japonię, sierściuchu!"

Wierny, Mądrala, Kulawy, Czarny, Rasowa, Ładna i Kropka to psy. Psy, których domem jest wysypisko śmieci. Niektóre z nich trafiły tu, bo chciały. Inne - dlatego, że nie było dla nich innego miejsca. Tworzą rodzinę, wspierają się, dzielą każdym znalezionym kawałkiem pizzy. Nawet wówczas, gdy zamieszkujący w okolicy kot Yamamoto z powodu różnych perturbacji traci swój dom, potrafią podzielić się z nim tym, czym mają - miejscem do życia i dobrym słowem.
„My, psy” to wzruszająca opowieść o przyjaźni, wierności, lękach i nadziejach, a nade wszystko o potrzebie posiadania człowieka, pomimo tego, że właśnie człowiek je skrzywdził.

cała polska plakat 2

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, polecamy Wam serię ksiażek „Wesoły Ryjek” autorstwa Wojciecha Widłaka. Jest to zbiór wspaniałych bajek opowiadających o przygodach małego prosiaczka. Główny bohater o nietuzinkowym imieniu Ryjek jest pełen uroku i poczucia humoru. Mieszka wraz z rodzicami i swoją ukochaną maskotką - żółwiem. Wesoły Ryjek przeżywa niesamowite przygody, poznaje świat i odkrywa wiele fantastycznych rzeczy. Czasem dociekliwy bohater wpada w tarapaty, ale wtedy mama i tata zawsze służą mu pomocą i dobrą radą.

Posłuchajcie wybranych rozdziałów książki w wykonaniu znanych aktorów – Katarzyny Pakosińskiej, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Grabowskiego i Wojciecha Malajkata.

                    pakosińska                    zamachowski 2

                         Plastelina  -  Peleryna  -  Co robić?                                                Dinozaury  -  Nieznane  -  Sznurówki

                    grabowski 2                   malajkat 2

                                           Strych  -  Śnieg                                                                      Zakupy  -  Spokój  -  Kąpiel

W serii bajek o Wesołym Ryjku ukazało się aż sześć książek: "Wesoły Ryjek", "Wesoły Ryjek powraca", "Wesoły Ryjek i wynalazki", "Wesoły Ryjek i lato", "Wesoły Ryjek i jesień", "Wesoły Ryjek i zima".

                                              wesoly ryjek                    wesoly ryjek powraca