Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku uruchamia akcję konkursową dedykowaną uczniom szkół podstawowych i średnich województwa pomorskiego realizowaną pod hasłem: „Siostro, Bracie – jak się macie?”

klasy I – III

“Moje małe marzenie - czyli za kim/czym dziś tęsknię najbardziej?” - konkurs plastyczny dla dzieci -  technika dowolna,  format dowolny 

klasy IV – VIII

“Moja ulubiona postać z książki” - konkurs fotograficzny – polega na przebraniu się dziecka za ulubioną postać z książki, zrobieniu zdjęcia i wysłaniu wraz z informacją: autor, tytuł książki, postać przedstawiona.

Termin nadsyłania prac - do 05 lutego 2021 r.
Ogłoszenie wyników - 12 lutego 2021 r.
Fundatorem nagród książkowych w akcji konkursowej “Siostro, bracie – jak się macie?” jest Marszałek Województwa Pomorskiego
Więcej informacji http://pbw.slupsk.pl/zapraszamy-do-udzialu-w-akcji-konkursowej-siostro-bracie-jak-sie-macie

                                                                                                                                                                   Zapraszamy - Bibliotekarze

b111

Czas ferii zimowych, to świetna zabawa. Kto bezpiecznie się bawi, w kłopoty nie wpada!

dobrze

Zapraszamy na filmy....Poznacie polskie tradycje świąteczne oraz obyczaje  staropolskie, nie zawsze już obecnie kultywowane.

 Miłych wrażeń!

                       film123           film345

                                                     link                                                                             link

 

 

szopka3

 

Święta, Święta, Święta ... Dzisiaj polecamy Wam komedię familijną pt. "Psi muszkieterowie ratują święta".

muszkieterowie   Link do filmu

Trzy psiaki łączą swoje siły w walce ze złem. Zawsze głodny Barkos, rozpieszczona Wagos i kochający przygody Arfamis zaczynają misję wywąchania przestępców i odzyskania skradzionych prezentów... .

Chcecie dowiedzieć się jakie mięli przygody? Obejrzyjcie! Polecamy!

 

"Czarodziejka Lili" jest to, bestsellerowa seria, wydana w wielu krajach świata,
Lili tak naprawdę nie jest czarodziejką. Jednak pewnego dnia znajduje niezwykłą księgę należącą do roztrzepanej czarownicy Surulundy Knorks. Z ciekawości postanawia wypróbować kilka zaklęć. Niestety, magia często przynosi nieprzewidziane konsekwencje.

    lily

W książce  "Czarodziejka Lili i świąteczna magia", Lili, zniechęcona przedświątecznym szaleństwem postanawia wypróbować swoje magiczne zdolności w centrum handlowym. Aż trudno uwierzyć, co wyczaruje! Jeżeli chcecie dowiedzieć się -  Co wyczarowała?! Przeczytajcie!

  Kina, podobnie jak teatry są zamknięte. Zapraszamy więc Was do internetowego kina biblioteki. Dzisiaj, polecamy Wam  film pt."Rudolf Czewononosy Renifer".
Według opowieści, Rudolf jest jednym z latających reniferów, które ciągną sanie Świętego Mikołaja. Ma on magiczny, czerwony nos, który oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje on miejsce na samym przedzie zaprzęgu

Pierwszą opowieść o Rudolfie napisał w 1939 roku Robert L. May dla sieci sklepów Montgomery Ward. Została ona opublikowana w formie książkowej i była rozdawana dzieciom, które odwiedziły sklepy w okresie świątecznym. 

rudolf     Link do filmu

Według tej historii, Rudolf jest synem Donnera, jednego z ośmiu pierwotnych reniferów Świętego Mikołaja. Rudolf urodził się ze świecącym czerwonym nosem, przez co stał się wyrzutkiem i obiektem docinków ze strony innych reniferów. Pewnego razu noc wigilijna była tak mglista, że Mikołaj chciał zrezygnować ze swej corocznej podróży dookoła świata. Kiedy jednak zauważył Rudolfa, zdecydował, że jego nos będzie wyśmienitą lampą i oświetli mu drogę. Od tego czasu Rudolf jest stałym członkiem zaprzęgu Mikołaja i cieszy się szacunkiem innych reniferów.

                                    magia swiat zwyczaje ciekawostki           nadchodzi gwiazdka          noc wigilijna

"Magia Świąt". Zwyczaje, ciekawości, opowieści.

Święta Bożego Narodzenia, to najpiękniejszy czas w całym roku. Dzięki książce dowiecie się, na czym polega magia tych wyjątkowych, zwłaszcza w Polsce, świąt. Znajdziecie w niej kolędy, opisy bożonarodzeniowych zwyczajów i polskiej tradycji, ciekawostki i świąteczne opowieści o pierwszym Bożym Narodzeniu, Trzech Królach.

"Nadchodzi Gwiazka". Książeczka kolęd i wierszy

Nadchodzi Gwiazdka, to obrazkowa opowiastka o gwiazdkowych przygotowaniach i radościach okraszona najpiękniejszymi kolędami i wierszami. "Wieczorem wystawię buciki, a w nich smakołyki. Miętówkę dla zachęty, by Gwiazdor zostawił prezenty. Nie potknij się, Gwiazdorze, na dachu pochyłym i śliskim! Uważaj, proszę, ażebyś nie strącił sopelków z oblodzonej rynny!"

"Noc wigilijna"

O "Nocy wigilijnej" Clementa Clarka Moore'a mówi się, że to "prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych wierszy, jakie kiedykolwiek napisano w Ameryce". Co więcej, uważa się, że to właśnie ten utwór przyczynił się do utrwalenia postaci Świętego Mikołaja, tak typowej dla krajów anglosaskich - w kożuszku, czapce, z workiem prezentów, z zaprzęgiem reniferów. Świętego Mikołaja, który przybywa do dzieci nie 6 grudnia, lecz w nocy z 24 na 25 grudnia.

 

swiety mikolaj ruchomy obrazek 0420

Mikołajki to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj nas odwiedza. Zwyczajowo tego dnia otrzymujemy od Mikołaja prezenty. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy. 

 

789

 

Poznajcie prawdziwą historię św. Mikołaja - link do filmu

 

       teatr 3   teatr 6   teatr 5

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie teatry są zamknięte. W związku z tym zapraszamy wszystkich naszych czytelników na spektakle teatralne przygotowane w ramach Internetowego Teatru Telewizji Polskiej dla Szkół. Przedstawienia możecie obejrzeć o dowolnej porze, w dowolnym dniu i w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko komputer, wejść w link - https://iteatr.tvp.pl/36866129/spektakle i wybrać dowolny spektakl.

Miłej zabawy!  Polecamy!

* "Psiakość" - link
* "Pchła Szachrajka" - link
* "Baśń o trzech konikach" - link

 


morcinek 2

Dzisiaj zapraszamy Was do świata baśni Gustawa Morcinka.
„Baśnie śląskie” Gustawa Morcinka to dawny Śląsk Cieszyński, magiczna kraina, w której żyją bożątka, utopce, nocznice, jaroszki, a pod ziemią, w kopalni króluje Skarbnik. Mieszkają tu pogodni, dzielni i pełni fantazji ludzie, tacy jak górnik Bulandra, Karlik kowalczyk, czy wojak Zeflik, ktorzy potrafią pokonać wszelkie zło i okpić samego diabła. Poznajemy smutne losy wróżki Meluzyny, przygody Zuzanki i innych pięknych oraz szlachetnych dziewcząt, które w imię dobra i miłości zdolne są do najwyższych poświęceń.

Barbórka- Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary, patronki górników.

Barbórka - Dzień Górnika -   bajka edukacyjna dla dzieci

 

Podczas trwania pandemii kronawirusa nie macie ograniczonego dostępu do książek drukowanych oraz  do zbiorów biblioteki szkolnej. Wystarczy tylko:
1. zalogować się do Librus Synergia,
2. na pasku zadań wybrać: KSIĄŻKI, a następnie e-biblio (biblioteka),
3. wpisać do wyszukiwarki tytuł potrzebnej książki,
4. wybrać z listy odpowiednią książkę i ją ZAREZERWOWAĆ,
5. zarezerwowane książki może odebrać osoba dorosła (rodzic, opiekun) - dyżurka szkolna, godz. 13.00 - 19.00,
6. zwrot książek do biblioteki - po zakończeniu nauki zdalnej.

   

                                  b3          b1

"Zaczarowana zagroda" - Alina i Czesław Centkiewiczowie

        zagroda

Wydarzenia przedstawione w opowiadaniu „Zaczarowana zagroda” rozgrywają się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy, gdzie mieści się stacja polarna im. Dobrowolskiego. Pingwiny są największą pasją polarnika, dlatego pragnie poznać ich obyczaje. Dopiero widok małego pingwinka z zabawną łatką w kształcie krawatu podsuwa mu pomysł, jak się do tego zabrać. Wymyśla, że oznakuje obrączkami i farbą stado pingwinów i w ten sposób będzie obserwował szlak ich wędrówek.

                                                pobrane 2     pobrane

Wejdź TUTAJa znajdziesz tam materiały interaktywne i materiały do wydruku sprawdzające Twoją wiedzę.

Wizualizacja książki z animacjami 3D i słuchowiskiem - link

Audiobook - link