1.      Jaka była początkowa cena towaru, który obniżono najpierw o 20%, następnie o 15 %? Po obu obniżkach towar kosztuje 170000zł.

2.       Suma długości wszystkich krawędzi prostopadłościanu jest równa 108 cm. Oblicz jego wysokość, jeżeli długość wynosi 12 cm, a szerokość 8 cm.

3.   Ogon ryby waży 2 kg, głowa waży tyle, ile ogon i pół tułowia, a tułów tyle, ile głowa i ogon. Ile waży ryba?

4.     Książka zawiera 216 stron, po 32 linijki na każdej stronie. Ile stron miałaby ta książka, gdyby na każdej stronie zapisano, tą samą czcionką, 24 linijki?

5.     Jaki kąt tworzą wskazówki zegara o godzinie 12.30?

1.     Do pewnej klasy chodzą sami chłopcy. 25% z nich to bruneci, blondynów jest o 2 więcej, a resztę stanowią szatyni i jest ich 14. Ilu uczniów jest w tej klasie?

2.     O ile centymetrów kwadratowych zwiększy się pole rombu o przekątnych 10 cm i 8 cm, jeżeli każdą z nich zwiększymy o 1,5 cm?

3.   W pewnym czworokącie każdy następny kąt jest dwa razy większy od poprzedniego. Podaj miarę najmniejszego kąta.

4.     Rower po obniżce o 20% kosztuje 840 zł. Ile kosztował przed obniżką?

5.     Oblicz miarę kąta wewnętrznego pięciokąta foremnego.

1.    Tort na urodziny Basi ważył 1,6 kg. Goście zjedli  5/8   tego tortu. Spóżniony wujek dostał 1/3 pozostałej części tortu. Oblicz ile ważył kawałek, którym poczęstowano wujka.

2.    W czasie wakacji Zuzia, Basia i Kuba byli na wycieczce. Wędrowali z wioski X do wioski Y. W pewnym momencie Kuba zapytał: "Ile już przeszliśmy?". "Jedną trzecią całej drogi" – odpowiedziała Basia. "To znaczy, że zostały nam jeszcze 4 km i tyle, ile już przebyliśmy" - szybko obliczyła Zuzia. Jaką długość ma XY?

3.   Do siedmiu pudeł zapakowano po siedem kartonów, a w każdym z nich jest siedem pudełek. Ile jest wszystkich opakowań?

4.     Jak należy ułożyć 5 zapałek tak, by powstało 8 kątów prostych?

 

1.      Odkryj regułę i uzupełnij
    0, 1, 3, 6, … , … , 21, 28, 36.
2.      Ile wynosi półtora trzeciej części liczby 64?
3.    Mężczyzna na ławce w parku spogląda na mały portret. Pytamy się go: „Kto jest na obrazie”?
Odpowiada nam: „Braci i sióstr nie mam żadnych, lecz ojciec sportretowanego jest synem mojego ojca”.   Kogo zatem przedstawia portret?
4.     6 cegieł i 2 kg żelaza   ważą tyle samo co 4 cegły i 6 kg pierza. Ile waży cegła?

5.     Co ma większą szansę wypaść, gdy rzucasz kostką do gry: jedno oczko, czy pięć oczek?