16 grudnia uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach pt: "Świąteczne zwyczaje w krajach anglojęzycznych". Wszyscy uczniowie wykonali cudne kartki świąteczne, które zostały wysłane dla dzieci z Londynu. Na koniec warsztatów każdy z uczniów zrobil sobie pamiątkowe zdjęcie w foto budce!

Agnieszka Cytlau

Hast du schon einen Olaf gebaut?

Takim pytaniem uczniowie klas 7 i 8 rozpoczęli tygodniowy Weihnachten Deutsch-challenge. 36 uczniów przystąpiło 6 grudnia do świątecznego niemieckiego wyzwania językowego szukając rozwiązania zagadki. Przez 5 dni poznawali słownictwo, ciekawostki, zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych by na koniec ułożyć świąteczną opowieść: “W moje wymarzone święta …". Wszyscy wytrwali uczestnicy, którzy nie spóźnili się z odpowiedzią żadnego dnia, po całym tygodniu mogli liczyć na ocenę celującą. GRATULACJE!

Oto kilka pomysłowych odpowiedzi:

Montag – wyzwanie poniedziałkowe (zagadka):

Hast du schon einen Olaf gebaut? Kinder lieben Schnee! Erwachsene auch! Man braucht dazu viel Schnee, Karotte, Mütze und Schal, zwei Knöpfe und zwei Zweige. Man fängt mit einer kleinen Schneekugel an und bald steht im Garten ein … SCHNEEMANN.

Donnerstag- wyzwanie czwartkowe (słownictwo):

1. Es ist kalt, weiß und im Winter bedeckt es die Landschaft – SCHNEE (śnieg)

2. Wie viele Kerzen hat ein Adventskranz? - VIER (4)

3. Viele backen sie zu Weihnachten – LEBKUCHEN (pierniczki)

4. Ein alter Mann, der am Nordpol lebt, heißt WEIHNACHTSMANN (mikołaj)

5. Man schmückt den Christbaum mit GLASKUGELN (bombki)

6. Das Tier, das zu Weihnachten den Schlitten zieht, heißt RENTIER (renifer)

Freitag – wyzwanie piątkowe (opowieść - wybrane fragmenty):

W moje wymarzone WEIHNACHTEN ubieram WEIHNACHTSBAUM. Nie mogę doczekać się pierwszej gwiazdki i WEIHNACHTSESSEN. W oczekiwaniu na WEIHNACHTSMANN śpiewamy WEIHNACHTSLIEDER. Moją ulubioną potrawą świąteczną są TEIGTASCHEN. Siadamy wspólnie przy WEIHNACHTSBAUM i śpiewamy WEIHNACHTSLIEDER. Potem wszyscy otwierają GESCHENKE. O północy idziemy do kościoła na MITTERNACHTSMESSE. Kończąc moje opowiadanie życzę FROHE WEIHNACHTEN!

Magdalena Rach

W naszej szkole 19go listopada odbyła się lekcja otwarta wewnętrzna. Nasi uczniowie poznawali tradycyjne zabawki związane z Wielką Brytanią oraz uczyli się rymowanki, która jest bardzo popularna w tym kraju. Dzieciom spodobała się interaktywna gra podczas której mogły w ciekawy sposób przyswoić słownictwo poznane na lekcji.

Agnieszka Cytlau

Uczniowie klas VIII naszej szkoły pod opieką pani Joanny Sikorskiej oraz wychowawców poszczególnych klas odwiedzili wystawę w siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Przewodnik z Parku - pani Anna Kasprzak oprowadziła nas po ciekawej ekspozycji prezentującej ekosystemy regionu położonego wzdłuż Słupi. W interesujący sposób przedstawiła gatunki zwierząt i roślin, które tworzą bogate systemy przyrodnicze Parku. Była to ciekawa lekcja biologii.