ZADANIA DLA KLAS V - STYCZEŃ

ZAD.1 (5pkt.)

W parku były dwie konkurujące ze sobą wypożyczalnie leżaków .” U Maćka” każda godzina wypożyczenia leżaka kosztowała 5 zł, a „ U Krzyśka” pierwsza godzina 8 zł, a każda następna 4 zł. W jakiej sytuacji opłaca się skorzystać z wypożyczalni     „U Maćka” , a kiedy „U Krzyśka” ?

ZAD.2   (4 pkt.)

Mama kupiła dla swoich dzieci torcik lodowy. Magda zjadła 1/3 , Adrian 1/4 , Ania 1/6 tego tortu ,a pozostałą część zjadł Rafał. Jaką część tortu zjadł Rafał?

ZAD.3 (3 pkt.)

Magda , Adrian i Ania mieli razem 60 zł postanowili za swoje oszczędności kupić słodycze .Magda miała pewną ilość pieniędzy, Adrian miał 3 razy więcej pieniędzy niż Magda. Ania miała połowę tego co Adrian i Magda razem.

Ile pieniędzy miała Magda ? Które równanie prowadzi do rozwiązania zadania ?

A.    x + 3x + x + 3x : 2 = 60

B.     (x + 3x + x +3x ): 2 = 60

C.   (x + 3x) : 2 = 60

D.   x + 3x + (x + 3x):2 = 60

ZAD.4 (5 pkt.)

Na pustyni środkiem transportu są wielbłądy . W taką podróż udali się nasi podróżnicy. Ich karawana liczyła 38 wielbłądów. Każdy z wielbłądów niósł po 14 bukłaków z wodą. Wędrowcy codziennie zużywali wodę z 19 bukłaków . Po 16 dniach dotarli do oazy.

Ile bukłaków zostało im w zapasie ?

Na ile jeszcze dni wystarczyłoby im wody ?

ZAD.5 (3 pkt.)

Na jednej z wypraw wędkarskich Kasia złowiła o 3 ryby mniej od Wojtka. W sumie złowili 27 ryb. Ile ryb złowiło każde z nich ?

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.

 

ZADANIA DLA KLAS V - GRUDZIEŃ

Zad.1

W zakładzie krawieckim uszyto 1147 par spodni męskich, o 50 mniej par spodni damskich , a spodni dziecięcych 3 razy mniej niż męskich i damskich razem. Ile łącznie uszyto wszystkich par spodni ?

Zad.2

W wieżowcu szesnastopiętrowym na każdym piętrze znajduje się taka sama liczba mieszkań. Ile jest mieszkań na każdym piętrze od pierwszego do szesnastego (włącznie), jeżeli ostatnie mieszkanie ma nr 128 ( na parterze nie ma mieszkań) ?

Zad.3

Piętnastoletni Mateusz jest o 26 lat młodszy od swojego ojca, a 4 razy młodszy od swojego dziadka. O ile lat dziadek jest starszy od ojca Mateusza ?

Zad.4

Wojtek ma 340 znaczków. 1/5 połowy z nich to znaczki o tematyce sportowej , 200 znaczków jest ze zwierzętami , a pozostałe dotyczą tematów historycznych . Ile jest znaczków o tematyce historycznej ?

Zad.5

Na przyjęciu imieninowym zjedzono 5/6 z 2,5 kg bananów i 2/3 z 2,25kg winogron.

Ile kilogramów owoców zostało ?

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.

LIGA   MATEMATYCZNA

ZADANIA DLA KLAS V -   LISTOPAD

Zad.1

W sali ustawiono 18 rzędów po 12 krzeseł w rzędzie i 14 rzędów po 8 krzeseł w rzędzie . Ile krzeseł ustawiono w tej sali ?

A. 52               B.   328                 C. 316                D.   348

Zad.2

Do skrzynki ważącej 7 kg zapakowano 3- kilogramowe puszki z farbą . Teraz skrzynka waży 40 kg. Ile puszek zapakowano do skrzynki ?

A.   8 10               B.   11                 C.   9               D.

Zad.3

Rodzina Kowalskich jadła obiad w pizzerii . Jurek zjadł połowę pizzy, pan Edward zjadł połowę tego co zostało, pani Helena i Małgosia zjadły po 2 ostatnie kawałki. Na ile kawałków podzielono pizzę ?

Zad.4

Ania i Małgosia chciały kupić jak największą porcję arbuza. Sprzedawca zadał im pytanie: Co chcecie kupić: połowę ćwiartki, czy ćwiartkę połowy ?

Co wybrały dziewczynki ? Odpowiedź uzasadnij.

Zad.5

W centrum handlowym Jurek i Małgosia postanowili sprawdzić , kto szybciej dostanie się na I piętro. Małgosia ruchomymi schodami, czy Jurek idąc zwykłymi schodami. Wygrał Jurek, którego czas wchodzenia był równy 7/5 minuty, a czas Małgosi był dłuższy o 3/4 minuty. Ile sekund Małgosia wjeżdżała po schodach ?

ZADANIA DLA KLAS V - PAŹDZIERNIK

ZAD.1(3 pkt.)

Wstaw nawiasy tak, aby otrzymana liczba była jak najmniejsza:

          48 · 17 – 12 : 12 – 2

 

ZAD.2 (3 pkt.)

Wstaw  nawiasy tak, aby otrzymać równość prawdziwą: 

150 – 2 · 24 + 12 : 20 = 147

Wykonaj działania po wstawieniu nawiasu. 

 

ZAD.3 (4 pkt.)

Tadek miał podać liczbę o 16 mniejszą od 144 a podał 16 razy mniejszą.  O ile się pomylił ?

 

Zad.4 (5 pkt.)

Dziewczęta wybrały się na wycieczkę w góry. Do schroniska wiodły trzy trasy. Jola wybrała trasę najkrótszą , Krysia poszła dwa razy dłuższą niż Jola, a Ewa trzy razy dłuższą niż Jola. W sumie razem przeszły 24 km. Ile kilometrów przeszła każda z dziewcząt ?

 

ZAD.5 (5 pkt.) 

Uczniowie pewnej  klasy wybrali się na wycieczkę w góry. Najpierw pojechali 15-osobowymi bryczkami i wszystkie miejsca były zajęte, a później 6-osobowymi wagonikami kolejki górskiej i również wszystkie miejsca były zajęte. Z klasą pojechało 2 opiekunów. Ilu uczniów liczyła klasa ?

Uwaga:

Proszę, pamiętać o podaniu zawsze pełnych rozwiązań i zapisaniu wszystkich obliczeń do każdego zadania.