nowaw

                                   plakat a3 harmonogram1 1

 

Zapraszamy do ogólnopolskiego projektu Wielka Liga Czytelników, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa, w tym rodzinnego czytania. Czytanie książek to wspaniała, efektywna i bezpłatna metoda rozwoju młodego człowieka, a chwile spędzane z dzieckiem na czytaniu, czy dyskusji o treści książki znakomicie wpływają na relacje rodzinne. Zachęcamy do zgłoszenia Państwa dziecka oraz do wsparcia go w dążeniu do sukcesu,którym w naszym projekcie jest systematyczne czytanie. Jeżeli chcecie Państwo wziąć udział w tej czytelniczej przygodzie wraz ze swoim dzieckiem, prosimy o wypełnienie druku zgłoszenia,który można odebrać w bibliotece 4-8. Wypełnione karty należy oddać również do biblioteki w terminie do 10 stycznia 2020r.Koordynator Placówki wprowadzi dane uczestnika do systemu obsługi projektu i automatycznie na podany w zgłoszeniu adres e-mail zostanie przesłany link aktywacyjny do konta uczestnika. Z powodów technicznych każdy uczestnik musi mieć przypisany inny adres email. Prosimy o czytelne wypełnienie zgłoszenia. 

Regulamin Wielkiej Ligi Czytelników można znaleźć na stronie www.wielka -liga.pl

Życzymy wielu miłych czytelniczych przygód.

 

Informujemy, że konkurs na bożonarodzeniową baśń został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa wyróżniła następujące baśnie:
1. Agata Rabenda - 6e- "Świąteczne spotkanie" - za nadzieję.
2. Mateusz Zubka - 7c- "Baśń o dobrej Laurze i jej Aniołach"- za pewność, że dobro zwycięża.
3. Marcel Grzybowski - 5d- "Baśń o Misiu Zdzisiu"- za wiarę w moc przyjaźni.
4. Oliwia Ejsmont - 6e- "Na ratunek Mikołajowi' - za świąteczny humor.
5. Olaf Hinc - 5d- "O Aniołku i Bożonarodzeniowej Gwiazdce" - za przestrogę dla  ludzi, którzy wciąż się kłócą.
6.Laura Zielonka - 5f- Baśń o szczęściu Anny"- za umiejętność dostrzegania prawdziwych wartości.
Nagrody - punkty i oceny - zostaną wpisane, a baśnie będą przekazane do biblioteki I-III.
Gratulujemt !
                         IMG 20191211 133348

Biblioteka poleca: ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA ŚWIĘTA

Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp Góry Ognia

Autor: Szymon Radzimierski

Podróże kształcą, dostarczają wrażeń i emocji, są swego rodzaju oknem na świat, a przede wszystkim gwarantują niezapomniane wspomnienia. Uwielbiamy poznawać nowe miejsca, kultury i kraje, jednak nie często mamy możliwości odkrywać je osobiście. Dlatego bardzo często sięgam po lektury, które przybliżą nam ciekawe miejsca, i z których dowiemy się wielu ciekawostek o danym miejscu.

dziennik lowcy przygod etiopia u stop gory ognia b iext52319640   IMG 5939 1024x768  IMG 5945 1024x768

Autorem książki jest nastoletni Szymon Radzimierski, który opowiada swoje przygody tak autentycznie i z tak ogromną pasją, że nie sposób się od tej lektury oderwać. Ogromnym atutem tej lektury jest różnorodność obrazów. Znajdziecie tu zdjęcia z wyprawy, rysunki i komiksy, przy których nie da się opanować śmiechu. Ponadto każdy rozdział opatrzony jest datą, więc nie ma obawy że pogubimy się w czasie. Niespełna miesięczna wyprawa to prawdziwa ekstremalna próba przetrwania, bez chwili nudy! Książka obfituje w masę  „smaczków”, a jednym z nich jest także karmienie hieny z ręki! Bliski kontakt z takimi dzikim stworem może wywołać prawdziwe ciarki u czytelnika. Nocleg na wulkanie, pustynia białej śmierci, czy wycieczka śladami pogromcy smoków to kolejne emocjonujące rozdziały. Nie sposób zawrzeć w tych kilku słowach wszystkiego, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury książki.

 

Dziennik łowcy przygód Madagaskar.Klątwa pasiastego lemura

Autor: Szymon Radzimierski

Przyznać się, kto jest fanem Króla Juliana i całej ekipy z Madagaskaru? Jeśli w Waszym domu nie brakuje chętnych, by wyginać śmiało ciało, to gorąco zachęcam Was do przeczytania tej książki. Będzie to wspaniała okazja do porównania treści bajki z rzeczywistością i wspólnego odkrywania faktów, np. jakim lemurem jest Król Julian, czy jak naprawdę wyglądają fossy.

       d994071    IMG 4287 1024x768    IMG 4277 1024x768

Strzeż się klątwy pasiastego lemura! Cześć, to ja, Simon. Chcesz odkryć razem ze mną sekrety czerwonej wyspy? Przeżyć bliskie spotkania z płochliwymi lemurami, ścigać wieloryby na rozszalałym morzu i wspinać się na ostre jak miecze, grające skały w Tsingy? Zobacz, jak Malgasze wyciągają dziadka z grobu w magicznym rytuale ?obracania kości?! Dotknij ogromnych baobabów, posłuchaj nocnych głosów dżungli i poczuj zapach suszonej na słońcu wanilii. Uprzedzam! Od początku prześladują nas tajemnicze zdarzenia i dziwne zbiegi okoliczności. To przypadek? Czy może pradawna moc? Pomóż mi złamać klątwę, zanim będzie za późno? Co jest prawdą, a co iluzją? Tylko dla odważnych! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Tajemnica Bursztynowej Komnaty

Autor: Tomasz Michałowski

15335616112994910.jpg

Młody detektyw - Michał - na prośbę ciotki z Ameryki ma odebrać z lotniska swoją czternastoletnią kuzynkę Magdę i zapewnić jej atrakcje przez choćby część wakacji. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak zakup w kilka godzin wymarzonej bursztynowej bransoletki z zatopionymi owadami dla dziewczynki.Fabuła kryminalna zawiązuje się od pierwszych stron książki, kiedy tajemniczy Hrabia powierza młodemu detektywowi Michałowi rozwiązanie mglistej zagadki krzyżackich upiorów pojawiających się na Pojezierzu Kaszubskim i połączonych z nią pogłosek o zaginięciach osób. Na zamku krzyżackim w Bytowie, dokąd wiodą tropy dochodzenia, sprawa okazuje się na tyle poważna, żeby przyciągnąć przedstawicieli najwyższych władz ścigania przestępczości i wielkich mediów. Nie ułatwi to zadania głównemu bohaterowi ani asystującej mu Magdzie – 14-letniej kuzynce z Ameryki, pełnej uroku wielbicielce Sherlocka Holmesa i emocjonujących przygód. Ich dochodzenie obfitując w niespodzianki i zaskoczenia i nie zwalnia ani na chwilę tempa.

 

                                winter 2572217 340

Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie na przedświąteczną baśń dla przedszkolaka.

Do 6 grudnia przyjmujemy w bibliotece  IV -VIII czytelnie i estetycznie napisane prace o objętości do 2 stron formatu A 4, czcionka 14. Mile widziane ilustracje do tekstu. Wymagana świąteczna oprawa graficzna okładki.
Wybrane baśnie zostaną przekazane do biblioteki I-III i odczytane maluchom w okresie przedświątecznym.
Uczestnicy konkursu otrzymają oceny celujące z języka polskiego.

 

                                           WITK

Ponieważ po 35 latach działalności organizatorzy Międzynarodowego Konkursu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży zdecydowali o jego zakończeniu,narodził się w Szkole Podstawowej nr 3 w Słupsku pomysł na I Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „WITKACY. NAPISANE DZISIAJ”.

Zachęcamy uczniów klas VII-VIII do udziału w tym konkursie.
Więcej informacji: http://sp3.slupsk.pl/9-wkrotce/1275-konkurs-witkacy

Regulamin konkursu dostępny tu:http://sp3.slupsk.pl/images/phocagallery/2020/witkacykonkurs/Witkacy.Napisane-dzisiaj.-Regulamin.pl

Biblioteka poleca: PRZYGODA

 

     pobranex                     pobrane 1           pobrane 2

 

Koalicja Szpiegów - trylogia szpiegowska

Autor: Agnieszka Stelmaszczyk

Robert znajduje dziwny list. Sugeruje, że ktoś maczał palce w wypadku jego rodziców. Tylko kto? I dlaczego? W chwili, gdy zaczyna zadawać niewygodne pytania, robi się naprawdę niebezpiecznie. Gdyby Robert był zwykłym trzynastolatkiem, zapewne by się wycofał albo zgłosił sprawę policji. Ale Robert nie jest zwykłym chłopcem, a policja na niewiele się zda, gdy w grę wchodzą szpiedzy i ich międzynarodowe koalicje…

Koalicja Szpiegów to historia godna przygód samego Jamesa Bonda! Ucieczki, pościgi, skoki na spadochronie, tajne szyfry i zagadki, które kryją niejedną tajemnicę! A to dopiero początek niesamowitej i mrożącej krew w żyłach przygody...

 

trzy krople zycia tajemnica starego witraza tom 1 w iext41913889 ksiega zyczen tajemnica starego witraza tom 2 w iext51900531 po drugiej stronie tajemnica starego witraza tom 3 p iext47135554 swiatlo i mrok tajemnica starego witraza tom 4 p iext49240269 730525 352x500

 

Cykl: Tajemnica starego witraża

Autor: Ewa Rosolska

"Tajemnica starego witraża" to cykl opowieści o niezwykłych przygodach grupy nastolatków, w której prym wiedzie dziewczyna o nadnanaturalnych zdolnościach.

Marta urodziła się w Polsce, ale całe życie mieszkała poza jej granicami. Pewnego razu przyjeżdża na wakacje na Warmię i tam pozostaje pod opieką wujka Jurka - starszego pana, ojca chrzestnego swojego taty. Wraz z wnukami gospodarza mieszka w domu pełnym antyków i dzieł sztuki, w domu, gdzie tchnienie tajemnicy zieje z każdego kąta.

W domu nad jeziorem bohaterka spotyka Helenę, dziewczynę z przeszłości. Razem z nią i wnukami wujka Jurka - Alicją i Kacprem - rozwiązuje tajemnicę starego witraża. Ich wspólne perypetie sprawiają, że w życiu samotnych dotychczas nastolatków pojawia się i cementuje nowa jakość: przyjaźń... i to taka, dla której warto zaryzykować.

Więcej o tym cyklu można przeczytać:  http://tajemnicastaregowitraza.pl/ 11 listopada Polacy obchodzą jedno z najważniejszych świąt. Zostało ono ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ten ważny dzień powinien być uroczyście obchodzony przez każdego Polaka. W tym dniu świętujmy wszyscy razem !

 

 

         beznazwy1       beznazwy

 

        plakat ncz ogrod saskid

 

 

We wrześniu 2019 roku odbyła się ósma edycja  akcji Narodowe Czytanie.Tym razem Para Prezydencka zaproponowała prezentację Noweli polskich. W całym kraju odbyły się spotkania, podczas których odczytywano fragmenty najbardziej znanych utworów nowelistycznych.

Biblioteka IV-VIII w naszej szkole również zorganizowała, jak co roku,akcję pod nazwą Szkolne Narodowe Czytanie.

Uczniowie klas 4-8 przygotowali fragmenty wybranych polskich nowel i zaprezentowali je podczas spotkania w bibliotece.Uczestnicy obejrzeli również film, w którym Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz znane osoby ze świata kultury czytają nowele.Całą uroczystość można obejrzeć tu: https://youtu.be/EeBOB8AfHLc

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Biblioteka poleca: NASTOLETNIE PROBLEMY

  Książki Joanny Jagiełło

 

                       162659                   316585 352x500                   463479 352x500

 

Kawa z kardamonem
Cykl: Kawa z kardamonem (tom 1) | Seria: Plus Minus 16

Książka nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2011, nagrody Donga i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinna tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa

przeczytaj fragment książki:

PROLOG
Była ładna pogoda, w sam raz na zdjęcia. Popołudniowe słońce oświetlało miękkim światłem trawę, krzak kwitnącej forsycji, ławkę obok i twarz siedzącej na niej kobiety. Nie mogła mieć więcej niż dwadzieścia parę lat. Duże, szaroniebieskie oczy, zmrużone teraz od słońca, mały nosek usiany piegami, ładne usta. Uśmiechała się do mężczyzny, trzymającego w rękach aparat fotograficzny, nawet bardziej niż do siedzącego na jej kolanach niemowlęcia. Dziecko ubrane w białą sukieneczkę z cieniutkiego batystu, uszytą na pewno przez jakąś ciocię lub babcię, bo kupienie czegokolwiek graniczyło wtedy z cudem, nie płakało. Wpatrywało się w obiektyw, podnosząc do góry ładnie zarysowane brwi. Spod białego czepka wystawały złociste kędziorki. Nie były to jeszcze czasy aparatów cyfrowych, więc ustawienie modela wymagało zapewne trochę czasu i cierpliwości. Film w aparacie się kończył, być może było to już ostatnie zdjęcie. W tle widać było staw, a na nim, jeśli się dobrze przyjrzeć, jedną, samotną kaczkę, też pewnie wygrzewającą w słońcu swoje piórka, a jednocześnie chłodzącą krótkimi poruszeniami skrzydeł pobłyskujący od spodu brzuszek. Z drugiej strony, na górce, lśnił w słońcu biały, okrągły pałacyk, miejsce spotkań zakochanych par. Tuż przed zrobieniem zdjęcia kobieta wygładziła na kolanach swoją sukienkę w duże kwiaty. Prawą ręką objęła niemowlę, lewą zaś położyła na brzuchu, gładząc wypukłość przez cienki materiał. Mężczyzna z aparatem pewnie powiedział, żeby przez chwilę się nie ruszała, i ta chwila trwała stanowczo zbyt długo. Było jej niewygodnie, ale posłusznie trwała w bezruchu. Jeśli rzeczywiście było to ostatnie zdjęcie, to mężczyzna schował aparat do torby i wziął dziecko. Kobieta może napiła się wody, musiało być gorąco, a potem wstała i poszli wolno w stronę stawu. Nie wiedziała jeszcze, że los szykuje dla niej niespodziankę, na którą nie jest gotowa.

Czekolada z chili
Cykl: Kawa z kardamonem (tom 2) Seria: Plus Minus 16

Linka niedawno dowiedziała się, że ma siostrę, którą mama oddała kiedyś do domu dziecka. Ma także ojczyma, z którym nie do końca potrafi się porozumieć. No i braciszka, który ciężko przeżywa rozstanie rodziców. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu. Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń? Czy związek z Adrianem przetrwa? Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chilli.

Tiramisu z truskawkami

Cykl: Kawa z kardamonem (tom 3) Seria: Plus Minus 16

Linka i Natalia rozpoczynają naukę w drugiej klasie liceum. Linka już w pierwszych dniach września odchodzi ze szkolnej gazetki, by założyć konkurencyjnego bloga, i zaczyna pracę w kawiarni. Jej związek z Adrianem kwitnie – nie mogłoby być lepiej!
Gorzej sprawy mają się u Natalii – rozwód rodziców, nowa szkoła z megawymagającymi nauczycielami i rozstanie z Marcinem sprawiają, że dziewczyna zaczyna tracić nad wszystkim kontrolę. Wszystkim, prócz swojej diety… Niewinne odchudzanie szybko zmienia się w poważną chorobę, z którą Natalia przestaje sobie radzić.
Powieść o walce z kompleksami, popadaniu w niebezpieczne skrajności i o tym, że często nie dostrzegamy tego, co jest w nas najpiękniejsze.

large JJ Foto Witalij Grabar grey  JOANNA JAGIEŁŁO

Absolwentka anglistyki UW. Współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Ma dwie córki: Julkę i Basię, które są dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wiedzy o świecie. Lubi polską prozę i szwedzkie kryminały, hiszpańskie kino oraz podróże z plecakiem i aparatem. Jej debiutancka powieść Kawa z kardamonem otrzymała wiele wyróżnień w prestiżowych konkursach, a Pamiętnik Czachy został nagrodzony za layout i wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014.

 

Książki Elżbiety Jodko-Kula

adamadam

Adam jest zbuntowanym nastolatkiem, który po śmierci siostry i rozwodzie rodziców nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Zrywa kontakty z ojcem i coraz bardziej odsuwa się od matki, która rozpaczliwie szuka pomocy, pragnąc odzyskać syna. Czy uda im się porozumieć i w gąszczu zranień, pretensji i uprzedzeń odbudować wzajemne relacje?

olka

Olka zmienia szkołę i wchodzi w nowe środowisko, a tu napotyka na problemy, które najwyraźniej ją przerastają. Najgorsze jest to, że nie ma wsparcia rodziców. Na pozór zwyczajne miasto, zwyczajna szkoła i zwyczajne problemy nastolatki. Za fasadą "normalności" kryje się alkohol, narkotyki, przemoc, manipulacja, bezwzględność dorosłych i młodzieńcza naiwność, która może doprowadzić do tragedii. Olka - niegłupia, samodzielna i odważna - wikła się w bardzo trudną sytuację. Pomagają jej młodzi psychologowie, dla których zetknięcie z tą nastolatką staje się prawdziwą szkołą życia. Olka zmienia szkołę i wchodzi w nowe środowisko, a tu napotyka na problemy, które najwyraźniej ją przerastają. Najgorsze jest to, że nie ma wsparcia rodziców.

karina

Karina to przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o potrzebie akceptacji i szkolnych problemach. To książka o sprawach ważnych i trudnych. Od kiedy przeprowadzili się do tego miasta, jakoś nie potrafi ła się odnaleźć. (...) Właściwie nic już jej nie bawiło, co wiązało się ze szkołą i nie tylko ze szkołą, w ogóle z nowym miejscem, a nawet miastem. (...) Mimo iż mieszkała tu od ponad roku, to nie miała żadnej bliższej koleżanki. (...) Stopnie miała dobre, bo uczyła się całymi popołudniami. Co zresztą miała robić? Ile i o czym można rozmawiać z mamą? W kółko o szkole? Karina wraz z całą rodziną przeprowadza się do miasta. W nowym gimnazjum nie czuje się dobrze, jest przedmiotem kpin i żartów, koleżanki drwią z jej ubioru. Boi się zwierzyć ze swoich problemów rodzicom i nauczycielom. Czy znajdzie w sobie siłę, by przeciwstawić się szkolnym prześladowczyniom, czy uda jej się odnaleźć pokrewną duszę, która pomoże jej przezwyciężyć wszystkie przeciwności?

julka

Julka, utalentowana muzycznie jedynaczka, po rozwodzie swoich rodziców przeprowadza się. W nowym mijscu czuje się samotna, nie ma przyjaciół, a jej zapracowani rodzice nie znajdują dla niej wystarczająco dużo czasu. Dziewczyna staje przed koniecznością uporządkowania swojego świata. Jak poukłada sobie skomplikowane relacje z rodzicami? Czy znajdzie pokrewną duszę, przyjaźń i wsparcie

makary w iext43249873

Makary rozpoczyna naukę w renomowanym liceum. Nowa klasa, nowi znajomi, nowe wyzwania i… pierwsza miłość. Tylko kim jest tajemnicza Ewa i dlaczego tak trudno się z nią porozumieć?...
Makary i Ewa to uczniowie jednej klasy. Pozornie są parą przeciętnych, podobnych do siebie nastolatków, w rzeczywistości wszystko ich dzieli. Dziewczyna jest najlepszą uczennicą w klasie, ale zaraz po lekcjach znika, a jej milczenie, izolacja i uparte unikanie jakichkolwiek kontaktów z rówieśnikami budzi w klasie ciekawość, niepokój, a w końcu wrogość. Poznaj historię, która o mały włos nie skończyła się tragicznie. 

przeczytaj fragment książki:

  To wcale nie była zabawna historia. To wcale nie była jakaś tam zwykła historia Wszystko co wtedy się  stało  wciąż trwa.
Mam na imię Makary. Nieźle no nie? To imię wymyśliła dla mnie ciotka Mariola kuzynka mojej mamy, która  przed moim urodzeniem i jeszcze przez kilka następnych lat uwielbiała wtrącać się w życie naszej rodziny. To ona znalazła w kalendarzu imię dla mnie i dzięki jej oryginalnemu pomysłowi rodzice urządzili mi odlotowe dzieciństwo.
  Makaron -takie przezwisko dostałem w  przedszkolu. Już w maluchach dzieciaki przerobiły  moje imię.  Na próżno nasza wychowawczyni pani Marysia usiłowała im tłumaczyć, że jest w kalendarzu takie imię Makary. Nikt jej  w to nie wierzył, a właściwie nikogo to nie obchodziło. Już wtedy zostałem Makaronem, i do dziś tylko kilka , no może kilkanaście osób zwraca się do mnie inaczej. Nie twierdzę, że  to przezwisko jest dla mnie szczególnie niemiłe,  właściwie przyzwyczaiłem się do niego i już nie boli, choć nie przeczę, że kiedyś było inaczej. Po prostu przestałem walczyć z przeznaczeniem, kiedy stwierdziłem, że pomimo kretyńskiego imienia kumple mnie lubią.
    Ciotka Mariola wiele lat temu wyjechała  do Australii, i w ten sposób zniknęła  z naszego życia. Zostawiła mi jednak na pamiątkę imię, które często przyprawiało mnie o dreszcz obrzydzenia. Ilekroć więc w moim domu ktoś wspominał tę kobietę czułem nagły przypływ niechęci do jej osoby. Teraz jednak jest już inaczej.
    Czasem  wydaje mi się, że  imiona mają wpływ na życie ich właścicieli. Tak jest na pewno ze mną. Wszyscy od razu zapamiętują moje personalia i nie mogę się  ukryć w tłumie. W sumie wcale mi to nie przeszkadza. Chyba nawet to lubię ...
Właściwie nie wiem po co o tym opowiadam, bo moje imię nie ma większego związku z historią  którą chcę opowiedzieć, choć właściwie... imię to też jest kawałek mnie. No nie?

Ewa nigdy nie mówiła do mnie "Makaron".  Od początku używała imienia i to zwróciło moją uwagę...
Nieprawda, na początku wcale nie używała mojego imienia. Nie mówiła do mnie ani Makaron ani Makary, dlatego, że prawie wcale się do mnie nie odzywała. Może kilka razy. Do nikogo z klasy się nie odzywała, ale do mnie nie odzywała się szczególnie, ostentacyjnie nawet, aż mnie to zaczęło wkurzać.
Ale po kolei...
    Pierwszego września wcale nie zwróciłem na nią uwagi, chociaż to może trochę dziwne ba ja zawsze gapię się na ładne dziewczyny, a Ewka jest ładna, nawet bardzo ładna, no po prostu super laska. Wtedy dla mnie i dla innych pierwszoklasistów najważniejsze było to, kto będzie naszym wychowawcą,  ile osób ze starego gimnazjum dostało się do tej szkoły, i czy polskiego będzie nas uczył Dzięcioł czyli profesor Dzięciołowski, który był postrachem liceum,.
Drugiego września zaczęły się normalne lekcje i wtedy po raz pierwszy przyjrzałem się koleżankom i kolegom z klasy. Na Ewkę jednak nie zwróciłem uwagi. Siedziała w przedostatniej ławce pod ścianą, a ja na końcu w rzędzie pod oknem i całkowicie pomijałem ją wzrokiem. Może było tak dlatego, że zasłaniała ją Tamara, duża blondynka w okularach, która robi  koło siebie wiele szumu. Kiedy Tamara idzie po korytarzu zawsze wiadomo gdzie się aktualnie znajduje, bo tam właśnie jest najgłośniej.
W ławce też zajmuje bardzo dużo miejsca nie dlatego, że jest szczególnie gruba (choć oczywiście ma trochę nadwagi) ale dlatego, że wciąż trzepie włosami, macha rękami, i nieprzerwanie gada  z Magdą albo z Martą, która przed nimi siedzi.
Z Ewą rozmawiała rzadko, chociaż oczywiście na początku usiłowała ją wciągnąć do swego fan klubu, ale Ewka uśmiechała się tylko niepewnie i kiedy Tamara mówiła coś do niej potakiwała głową lub mruczała coś pod nosem. Na przerwach zostawała sama.
Tamara gnała na boisko, albo do szkolnej kawiarenki otoczona rojem przyjaciółek, a  z czasem też wielbicieli. Ewka za to siadała na podłodze przeważnie w kącie korytarza i na ogół samotnie czekała na następną lekcję. Potem zaczęła gdzieś znikać, ale nie za bardzo mnie interesowało  gdzie jest.
Wtedy też jeszcze nie zwracałem na nią uwagi pochłonięty własnymi i klasowymi sprawami. Dlaczego klasowymi? To proste, jak ma się takie imię to nie sposób ukryć się w tłumie. Nie jestem szczególnie nieśmiały, albo raczej w ogóle taki nie jestem, ale chyba nietrudno zrozumieć dlaczego w każdej grupie wszyscy natychmiast mnie zapamiętują. Głównie dlatego, że mam na imię Makary, choć ja oczywiście wolałem zawsze myśleć, że jestem na przykład szczególnie fajny lub przystojny... E tam!
Kto zostanie przewodniczącym klasy? Makary! No więc zostałem.

Elżbieta Jodko Kula   ELŻBIETA JODKO-KULA

Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej i studium socjoterapii. Od lat pracuje jako pedagog w jednej z podwarszawskich szkół. Publikowała opowiadania i powieści dla dzieci i młodzieży, oraz teksty dramaturgiczne wydane w dwóch zbiorach scenariuszy przedstawień dla teatrów szkolnych. Kilka z nich otrzymało wyróżnienia lub nagrody w ogólnopolskich konkursach. Jedna z nagrodzonych sztuk pt. "Perły szczęścia nie dają" została adaptowana i zaprezentowana widzom teatru telewizji. Sztuka "Zapis" została zrealizowana przez Teatr Animacji w Poznaniu

Więcej o autorce można przeczytać: https://jodko-kula.pl/

 

7 października 2019 roku odwiedził bibliotekę IV-VIII pan Andrzej Remelski - znany w Słupsku filatelista, pilot wycieczek krajoznawczych. Spotkał się z uczniami naszej szkoły, by zachęcić ich do kolekcjonowania znaczków pocztowych. Opowiadał uczniom o dziejach poczty, o pierwszych znaczkach, najcenniejszych kolekcjach filatelistycznych na świecie. Przedstawił zasady gromadzenia, selekcjonowania i przechowywania zbiorów.Udzielał zainteresowanym praktycznych porad i zaproponował im cykliczne poniedziałkowe spotkania w szkolnej bibliotece.

                      IMG 20191007 094010

        

                                                              plakat bookcrossing1

 

Drodzy Uczniowie!
Podejmujemy w naszej szkole próbę popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne przekazywanie ich metodą " podaj dalej".
Akcja polega na zostawianiu przeczytanych książek na specjalnie przeznaczonych do tego regałach w miejscach publicznych - u nas na szkolnych korytarzach (na razie tylko na drugim piętrze).
Każdy może stamtąd wziąć wybraną książkę do domu, w zamian dać inną lub zabraną odstawić po przeczytaniu na miejsce. Idea tego pomysłu została oparta na przekonaniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Stopniowo będziemy uzupełniać regały i mamy nadzieję, że Państwo nam w tym pomogą. Zainteresowanych szczegółami bookcrossingu w Polsce i na świecie odsyłamy do internetu.
Zapraszamy wszystkich do udziału w naszej akcji.

 

Dnia 16 września 2019 r. bibliotekarze SP 4 zorganizowali dla klasy 5 e wycieczkę do słupskiego oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie.Uczniowie poznali historię słupskiej placówki archiwalnej i zasady jej funkcjonowania. Na miejscu udostępniono zasoby archiwum oraz zapoznano uczniów ze sposobami archiwizowania dokumentów.

W drugiej części spotkania, prowadzonej przez pana Artura Sikorskiego, zatytułowanej „Zostań rodzinnym archiwistą”, zaproponowano uczniom prowadzenie prywatnej kroniki domowej. Zostały omówione zasady gromadzenia rodzinnych dokumentów, zdjęć, pamiątek.

IMG 20190920 131556copy22  IMG 20190920 140128NN  IMG 20190920 131605copy11  

 

Biblioteka klas IV - VIII

wita

w nowym 2019/2020 roku

images

Zapraszamy:

Poniedziałek - 8:00-15:00

Wtorek - 8:00-15:00

Środa - 8:00-15:00

Czwartek - 8:00-15:00

Piątek - 8:00-14:30

 

pobrane